5 zasad bezpiecznej kąpieli maluszka

ceba baby kąpiel maluszka

Kąpiel maluszka to nie tylko ważna czynność pielęgnacyjna, ale także moment pozwalający na wyciszenie się przed snem. Niestety, może okazać się ona także wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Poznaj 5 zasad bezpiecznej kąpieli noworodka, a będzie ona przyjemna i zabawna dla całej rodziny.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kąpiel maluszka – jak się do tego zabrać?

ceba baby kąpiel maluszka stópki

Najważniejsze podczas kąpieli jest to, aby nie zostawiać dziecka samego. Już kilka sekund bez opieki wystarczy, aby maluszek zachłysnął się wodą i zaczął dusić. Dlatego właśnie nigdy nie spuszczaj z niego wzroku. Aby tego uniknąć, przygotuj wszystkie niezbędne przedmioty, zanim kąpiel maluszka się jeszcze zacznie. W ten sposób unikniesz wychodzenia z pomieszczenia i pozostawiania dziecka bez opieki. A co z zabawkami w wodzie? Odpowiedź na to pytanie oraz kilka innych znajdziesz w artykule: “10 pytań o kąpiel maluszka”.

Temperatura wody jest najważniejsza

ceba baby kąpiel maluszka termometr

Zakłada się, że temperatura wody powinna mieć około 37 stopni Celsjusza. Przed włożeniem do wanienki dziecka koniecznie ją sprawdź. Na rynku dostępne są specjalne termometry, które zanurza się w wodzie. Jeśli jednak nie posiadasz takiego, wystarczy Ci łokieć. Na pewno poznasz, czy woda jest odpowiednia. Nie może być ona ani za zimna, ani za ciepła. Pamiętaj, że noworodek nie potrzebuje dużej ilości wody. Powinna ona zakrywać mu jedynie brzuszek. W ten sposób kąpiel maluszka będzie najbezpieczniejsza.

Kosmetyki do kąpania mają znaczenie

Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków myjących. Każdy kusi nas kolorowym opakowaniem i ciekawymi wzorami. Pamiętaj jednak, że kąpiel maluszka będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy używamy do nich kosmetyków posiadających odpowiedni atest oraz warto zwrócić uwagę na opinię Instytutu Matki i Dziecka. Środki myjące dla najmłodszych mają obojętny odczyn pH, który nie niszczy delikatnej skóry maluszka. Do kąpieli możesz użyć jednakowo mydła, żelu oraz emulsji. Najważniejsze, aby kosmetyk był dostosowany do wieku.

ceba baby kąpiel ręcznik

RĘCZNIK DLA NIEMOWLAKA

dedykowane od pierwszych chwil życia.

Tak powinna wyglądać bezpieczna wanienka

ceba baby kąpiel

Najbezpieczniejsza kąpiel maluszka powinna odbywać się w specjalnej wanience. Będzie to nie tylko ułatwienie dla Ciebie, ale także wygodniejsze dla dziecka. Wanienka powinna znajdować się na stabilnym podłożu, tak aby się nie bujała i nie przechylała, a dno powinno być wyłożone specjalną matą antypoślizgową. Wszystko to sprawi, że dziecko będzie mogło czerpać przyjemność z kąpieli, a ty nie będziesz się obawiać o zachłyśnięcie wodą.

Kąpiel maluszka dobiega końca - co dalej?

Pamiętajmy, że kąpiel maluszka nie kończy się w momencie wyjęcia z wody. To, co dzieje się dalej, także jest ważne. Noworodek nie może się wychłodzić, dlatego pamiętaj, aby zaopatrzyć się w miękki ręcznik oraz kocyk. Zbyt twardy może powodować nie tylko dyskomfort dla dziecka, ale także podrażnienia na jego delikatnej skórze.

ceba baby kąpiel ręcznik buldogi

RĘCZNIK DLA NIEMOWLAKA

Wyjątkowo mocny i odporny na rozdarcia

Bezpieczna kąpiel maluszka nie musi być problemem. Stosowanie się do tych kilku podstawowych zasad może sprawić, że będzie to nie tylko codzienny rytuał, ale także przyjemność oraz element wyciszenia przed snem.

Napisany przez
Więcej od Adrianna Pasternak
Eye on Design
Odkryj style i kolory idealne do Twojego domu Eye on Design to...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *