Co na okno, czyli najpiękniejsze dekoracje okienne.

dekoracje okienne zasłona w kwiatki

Dekoracje okienne powinny nie tylko łączyć się z resztą wnętrza, aby były piękne i modne, ale także zapewniać dostateczne oświetlenie. Za pomocą umiejętnie dobranych zasłon, żaluzji, rolet lub ich kombinacji, będziesz mógł podkreślić zalety i ukryć mankamenty pomieszczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dekoracje okienne. Jak je wybrać?

dekoracje okienne roleta

Dekoracje okienne są często ostatnią rzeczą, o której myślimy, a przecież dodatki mają w rzeczywistości ogromne znaczenie. Nie tylko są w stanie nam zapewnić prywatność, ale mają też wpływ na wygląd całego mieszkania. Tak jak dżinsowa kurtka może sprawić, że sukienka koktajlowa stanie się swobodna, tak pełne drapowanie dodaje elegancji pomieszczeniu, podczas gdy proste, jasne rolety nadają mu porządku. Każdy szczegół może wpłynąć na atmosferę Twojego domu. Wnętrze jest w pewnym stopniu odbiciem nas samych. Kilka sztuczek z akcesoriami do okien nada smak i osobowość Twojemu wnętrzu. Dobierając odpowiednie dekoracje na okno, zastanów się dobrze nad funkcją, jaką mają pełnić w danym pomieszczeniu.

zobacz-katalog

Kiedy myślisz o obszarach, które mogą skorzystać na odrobinie stylizacji, łatwo przeoczyć okna i parapet. Zwykle są to miejsca, które albo pozostają puste, albo całkowicie gubią się w niepotrzebnym bałaganie. Przy odrobinie kreatywności możesz zmienić swoje okno w centralny punkt, na który zasługuje, tak by nadać dodatkowe znaczenie swojemu wnętrzu. Przy wyborze kieruj się dobrym gustem i trendami w modzie, a wtedy Twój dom stanie się oazą piękna i komfortu.

Rodzaje okiennych dekoracji.

dekoracje okienne zielone zasłony

Odpowiednio dopasowane dekoracje okienne do stylu i funkcji Twojego mieszkania mogą je ocieplić lub nadać mu szykownego charakteru w zależności od tego, na co się zdecydujesz.
Jeśli zależy Ci na odrobinie prywatności, ale nie chcesz całkiem zasłaniać swojego okna, zdecyduj się firany lub zasłony. Taki rodzaj dekoracji może nadać Twojemu pomieszczeniu dodatkowej miękkości i kobiecości. Zwisają one zazwyczaj na drążku, który może być ukryty i gładki lub dekoracyjny i eksponowany, w zależności od sposobu ich zawieszenia. Zwykle są one wystarczająco długie, aby sięgać od góry okna do samej podłogi wtedy, kiedy chcesz je zasłonić. Czasami nawet tworzą pod nim kałużę, którą można dodatkowo przewiązać taśmą lub upiąć specjalnymi chwostami, aby nadać pomieszczeniu dodatkowej elegancji.

 

Użyj kolorowych zasłon, aby dodać do pomieszczenia kontrastu, lub wybierz ciekawy wzór tkaniny, aby ożywić przestrzeń. Jeśli zastanawiasz się jakie zasłony powinieneś wybrać, przeczytaj artykuł: “Aranżacje okien: jak wybrać zasłony?”.

zobacz-katalog

Jeżeli nie chcesz nadawać swojemu mieszkaniu dodatkowej ciężkości postaw na rolety lub żaluzje. Rzymskie rolety sprawią, że Twoje pomieszczenie będzie wyglądało naprawdę przytulnie. Dodatkowo niektóre materiały są w stanie całkiem zaciemnić wnętrze, gdy tego potrzebujesz. Żaluzje, podobnie jak rolety są zwijane, ale są raczej wykonane z listew drewnianych, bambusowych, aluminiowych lub winylowych, które odchylają się, aby wpuścić światło, lub zamykają się, aby zapewnić prywatność. Z tego powodu rzadko trzeba podnieść je całe.

 

Nasze propozycje rolet odkryjesz, czytając artykuł „Rozjaśnij, zaciemnij, rozjaśnij… Czyli tyle światła, ile chcesz”.

Co z resztą?

dekoracje okienne rośliny

Najprostszym sposobem na udekorowanie przestrzeni wokół okna jest dodanie roślinności lub zamiana podstawowych metalowych czy drewnianych karniszy na dekoracyjne zwieńczenia. Zaakcentuj te przestrzenie rzeźbą w drewnie lub obrazem, zwłaszcza jeśli wolisz minimalistyczny wygląd okien. Jeśli masz szeroką listwę wokół okna, przymocuj do niej winorośl i ułóż ją po bokach. I pamiętaj o najważniejszym. Utrzymuj swoje okna w czystości, wewnątrz i na zewnątrz. Czyste okna sprawiają, że goście czują się mile widziani w Twoim domu i powodują, że dekoracje okienne są widziane w całej okazałości.

Napisany przez
Więcej od Adrianna Pasternak
Industrialne wnętrze krok po kroku
Aranżowanie wnętrz, wcale nie jest takie proste...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *