Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić przypalony garnek? Cennych rad możemy naleźć wiele, jednak nie wszystkie są skuteczne. Dziś pokażę Ci, że walka z przypaleniami nie musi być żmudna. Poznaj kilka sprawdzonych trików, które warto włączyć do swojej kuchni.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wyczyścić przypalony garnek a pomocą sody oczyszczonej?
- Czy ocet na przypalony garnek to dobry pomysł?
- Czy kwasek cytrynowy uratuje garnek?
- O czym pamiętać w codziennej pielęgnacji garnków?
Soda oczyszczona na przypalony garnek
Soda oczyszczona jako środek czyszczący w naszych domach sprawdził się już nie raz. To, że ten magiczny specyfik ma wiele zastosowań, nie jest niczym odkrywczym. A czy wiedziałeś, że sprawdzi się także idealnie jako środek do przypaleń? Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą sody oczyszczonej? To banalnie prosty sposób. Po usunięciu przypalonych resztek z garnka wystarczy zalać go ciepłą wodą, a następnie posypać solą. Tak przygotowane naczynie wystarczy pozostawić na całą noc i umyć garnek jak zawsze. Należy jednak pamiętać, że soda oczyszczona nie nadaje się do garnków aluminiowych.
Jak wyczyścić przypalony garnek, gdy nie mamy w domu sody? Jej idealnym zamiennikiem w takiej sytuacji może okazać się zwykła sól kuchenna. Jedyna różnica w przygotowaniu takiej mieszanki to poranne zagotowanie osolonej wody.
Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą octu?
Nasz garnek nie nadaje się do czyszczenia sodą oczyszczoną i solą, co w takiej sytuacji? Nie ma się o co martwić. Istnieje jeszcze wiele sposobów na to jak wyczyścić przypalony garnek. Ocet, zarówno winny jak i spirytusowy doskonale radzi sobie ze spalenizną na garnkach aluminiowych. Na wysokość około 2-3 cm garnka należy wlać przygotowaną wcześniej wodę z octem. Taki roztwór należy zagotować, ostudzić i pozostawić na całą noc w naczyniu. Rano po wylaniu octu i usunięciu brudu wystarczy umyć garnek wodą.
Ocet mimo swojej skuteczności nie nadaje się jednak do wszystkich tworzyw. Dlaczego? Niektóre garnki, przede wszystkim te emaliowane mogą pod wpływem tego płynu ulec zmatowieniu.
Kwasek cytrynowy ostatnią deską ratunku
Jak wyczyścić przypalony garnek, gdy potrzebujemy go bardzo szybko i nie możemy czekać całej nocy? Kwasek cytrynowy przychodzi nam tutaj z pomocą. Wystarczy wysypać kilka łyżeczek sproszkowanego kwasku na spaleniznę, a następnie zalać go wrzącą wodą. Gdy zagotujemy taki roztwór, późniejsze usunięcie przypalenia powinno być bezproblemowe. Produkt ten sprawdzi się najlepiej do garnków ze stali nierdzewnej.
Zdarzyło Ci się kiedyś przypalić garnek powidłami? Mi tak i niestety wiem, jak trudna jest walka z taką spalenizną. Znalazłam na to jednak świetny sposób w artykule: „Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach”.
Lepiej zapobiegać - pamiętaj o tych kilku zasadach pielęgnacji
Czy istnieje magiczny sposób, aby uniknąć przypaleń podczas gotowania mleka, zupy i innych ulubionych produktów? Niestety nie. Jedyne, co może nam pomóc, to ciągłe kontrolowanie gotowanego posiłku. Bardzo często jest to niestety niemożliwe. Eksperci polecają jednak, aby poddawać garnki konserwacji po ich zakupie. To, co pomoże nam także w późniejszej walce z przypalonymi garnkami to mycie brudnych naczyń od razu po zakończonym gotowaniu. Pobycie osadu będzie łatwiejsze, a nasze garnki nie będą się zdzierać, dzięki czemu będzie trudniej o przypalenie. Taka sama reguła dotyczy także stosowanych gąbek i płynów. Pamiętajmy, aby dobierać odpowiednie środki czyszczące. Unikajmy drucianych gąbek i szczotek z miękkim włosiem, a nie będziemy musieli stale się zastanawiać jak wyczyścić przypalony garnek.
Jak wyczyścić przypalony garnek? Nie ma na to złotej reguły. Rady, jakie dla Ciebie przygotowałam, sama stosuje w swojej kuchni i jestem ich pewna. Sprawdź sam, jaka metoda sprawdzi się u Ciebie najlepiej.