Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne nie mogą być przypadkowe. Ich wybór musi zostać dobrze przemyślany, gdyż mają być praktyczne i służyć przez wiele lat. Jak więc odpowiednio dobrać ich wielkość, rodzaj czy kolor pod aranżację danego pomieszczenia?  

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie cechy powinny posiadać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to inwestycja na lata. Ważny jest nie tylko ich estetyczny wygląd, ale przede wszystkim wysoka jakość wykonania. Są narażone na ciągłą eksploatację. Jaki model wybrać, by latami prezentował się efektownie mimo codziennego użytkowania? Na pewno nie najtańszy, niskiej klasy, gdyż taki nie wytrzyma zbyt długo.

Remontując bądź urządzając wnętrza, warto już wcześniej podjąć decyzji, najlepiej na etapie projektu, jakie drzwi wewnętrzne będą znajdować się w mieszaniu. Koniecznie muszą się ze sobą zgrywać, być takie same w każdym domu i pasować do stylu, w jakim jest on utrzymany. Modele prawe lub lewe warto zamontować w pomieszczeniach o zbliżonych przeznaczeniach.  

Obecnie kuchnie, jadalnie i salony zazwyczaj są całkowicie otwartymi przestrzeniami, co daje efekt optycznego powiększenia domu bądź mieszkania. Jeśli zależy Ci na oddzieleniu drzwiami np. gabinetu, warto postawić na drzwi wewnętrzne, które będą częściowo przeszklone. Gwarantują one dostęp do światła i nie sprawiają wrażenia zamkniętej przestrzeni. Z kolei łazienka oraz sypialnia to pomieszczenia dyskretne, które potrzebują drzwi pełnych z odpowiednią izolacją akustyczną.

Drzwi wewnętrzne prawe i lewe - na czym polega różnica?

Kierunek otwierania drzwi jest bardzo istotny, gdyż od tego zależy ich funkcjonalność. Zły wybór będzie skutkować mniej ustawnym pomieszczeniem albo włącznikiem światła znajdującym się za skrzydłem drzwi, co jest niezwykle nieporęczne.

Jak w takim razie odróżnić prawe drzwi od lewych? Wystarczy, że staniesz przed drzwiami w taki sposób, by otwierały się w Twoją stronę. A następnie zwrócisz uwagę, gdzie znajdują się zawiasy. Jeżeli zauważysz je ze swojej prawej strony – będzie to model drzwi prawych, jeśli zawiasy są zamontowane po lewej stronie – są to drzwi lewe. 

Najbardziej rozchwytywane modele

Które rodzaje drzwi wewnętrznych są modne?

  • bezprzylgowe i przylgowe. W pierwszym modelu zawiasy są chowane i niewidoczne po zamknięciu drzwi, tworząc jedność z ościeżnicą. Sprawiają wrażenie masywnych i optycznie powiększają wolną powierzchnię na podłodze. Doskonale wpasowują się we wnętrza urządzone w stylu industrialnym, nowoczesnym, minimalistycznym. Charakteryzują się estetyką i prostotą. Z kolei drugie z nich – przylgowe, posiadają krawędź z wcięciem, które zachodzi na ościeżnicę, a skrzydło z niej zwyczajnie wystaje. To rodzaj tradycyjnych drzwi, bardzo często wybieranych;

  • białe, które cieszą się największym zainteresowaniem;
  • drewnopodobne, wykonane z materiałów imitujących naturalne drewno np. bambusa, buk, jesion;

  • harmonijkowe, które swój początek miały w latach ’90-tych. Aktualne modele są niesamowicie estetyczne;

  • przesuwne, chowane w ścianie, idealne do małych mieszkań np. łazienki bądź sypialni, gdzie pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Wyróżniają się ciekawym designem oraz świetną izolacją akustyczną;

  • drzwi wewnętrzne z nadstawką, które fantastycznie komponują się z wysokimi mieszkaniami. Są alternatywą dla wielkich drzwi, sięgających nawet 3 metrów wysokości, które mają ciężkie i masywne skrzydła oraz potrzebują wzmocnienia całej konstrukcji. Drzwi z nadstawką są ozdobnymi panelami, utrzymanymi w tej samej stylistyce i wykonane z tego samego materiału co skrzydło;

  • drzwi z ukrytą ościeżnicą, które “znikają” w ścianie. Niezbędne jest zastosowanie przy ich montażu zawiasów oraz akcesoriów, które można bez problemu ukryć w konstrukcji. Krawędź ościeżnicy jest niewidoczna bądź wystaje maksymalnie na 1 cm. Ościeżnica stworzona z aluminium, wyróżnia się wzmocnioną konstrukcją.  Takie drzwi wewnętrzne mają skrzydło z jednej strony doskonale zlicowane ze ścianą, które z drugiej strony należy wykończyć tak jak ścianę, wykorzystując w tym celu szkło, tapetę, płytki ceramiczne lub panele drewniane.  

Jak dopasować kolorystycznie drzwi wewnętrzne do pomieszczeń? 

Kolor drzwi wewnętrznych musi koniecznie pasować do danego elementu, jak meble, podłoga czy ściana. Najmodniejsze, a zarazem uniwersalne drzwi dopasowane do ścian mają białą barwę. Idealną współgrają z białym sufitem i ścianami. Świetnie komponują się także w odważniejszej kolorystyce, którą wizualnie wyciszają. Jeśli zdecydujesz się na wymianę podłogi czy przemalowanie wnętrza – białe drzwi nadal będą do niego świetnie pasować. Do wyboru są także inne kolory np. imitujące drewno. Najważniejsze, aby drzwi wewnętrzne swoją barwą łączyły się ze ścianą bądź wręcz przeciwnie – znacząco się od niej odcinały. 

Drzwi wewnętrzne dopasowane do podłogi powinny mieć jednolitą ze sobą barwę. Nada to harmonii wnętrzu i wprowadzi do niego nutkę elegancji. Ciężko niestety uzyskać taki efekt w przypadku drewnianej podłogi i drzwi drewnopodobnych. W takiej sytuacji najlepiej, jeśli jedna z powierzchni jest znacznie ciemniejsza od drugiej.

Chcąc uzyskać modny a jednocześnie atrakcyjny design należy dobrać drzwi wewnętrzne, które pasują do danego wnętrza. Trzeba także pamiętać o klamkach, które także mają znaczenie. Wykonane ze stali nierdzewnej fantastycznie komponują się w nowoczesnych mieszkaniach bądź domach. A złote – w klasycznych wnętrzach. Zarówno drzwi wewnętrzne, jak i klamki powinny być takie same w całym domu i idealnie ze sobą współgrać. 

Napisany przez
Więcej od Ewelina Kopeć
Panele ścienne – 3 pomysły na Twoją ścianę
Jeżeli szukasz pomysłu na wykończenie bądź dekoracje ścienne polecam byś skorzystał z...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!