Jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Jakie oświetlenie do salonu wybrać? To w nim spędzamy wolny czas, relaksujemy się, spotykamy się z najbliższymi, przyjmujemy gości. Światło odgrywa więc tu kluczową rolę. Spełnia także funkcję użytkową, dekoracyjną, a nawet rekreacyjną. Które lampy wybrać i na co zwrócić uwagę? Chętnie podpowiem. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Aranżacja świetlna salonu - ważna sprawa

Jakie oświetlenie do salonu będzie dobre? Cóż odpowiedź nie jest jednoznaczna. Do stworzenia idealnej a jednocześnie spójnej aranżacji nie zawsze wystarczy jedna lampa. Są salony, które potrzebują znacznie więcej źródeł światła. Oczywiście najważniejsze jest centralne oświetlenie, odpowiadające za podstawą jasność. Nie doświetli ono dokładnie każdej strefy w salonie. Dlatego warto wesprzeć się lampami stojącymi czy kinkietami. Ciekawym pomysłem jest także oświetlenie dekoracyjne w formie lampek stołowych/biurkowych.

Salon mały i duży - jakie lampy się w nich sprawdzą? 

Oświetlenie pełni tu najważniejszą rolę, dlatego dobór lamp nie może być przypadkowy. Aby stworzyć interesującą i atrakcyjną aranżację świetlną należy trzymać się kilku zasad. Światło nie tylko oświetla salon, dekoruje go i tworzy w nim nastrój, ale także wyrównuje układ tego pomieszczenia.

Oświetlenie niewielkiego salonu może być nieco trudne, ale jeśli dobrze to rozplanujemy –  uda się zrobić to szybko i sprawnie. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się mniejsze lampy, gdyż duże zbytnio przytłoczą to pomieszczenie.

Z kolei w większym salonie warto pomyśleć o zestawie lamp. Nie bez znaczenia jest tu także ich kształt, kolor, wielkość oraz sposób ich rozmieszczenia. Duże lampy powinny zostać ulokowane po całym salonie tak, by oświetlały nawet bardzo odległe strefy tego pomieszczenia. 

Jakie oświetlenie do salonu, czyli słów kilka o najpopularniejszych rodzajach lamp

Nie będę ukrywać, że wybór lamp do salonu jest imponująco szeroki. Które z nich są najchętniej wybierane? 

 • żyrandole – ponadczasowe i klasyczne rozwiązanie, które nadal cieszy się dużym zainteresowaniem;
  lampy sufitowe, czyli popularne plafony. Idealnie sprawdzą się w roli centralnego oświetlenia, równomiernie rozświetlając wnętrze;
 • lampy wiszące, które świetnie zgrywają się z lampami sufitowymi;
 • lampy ścienne – kinkiety, które oświetlają konkretne strefy w salonie;
 • lampy podłogowe będące doskonałym źródłem światła podczas czytania książki
  czy oglądania telewizji;
 • lampki stołowe/biurkowe – świetny pomysł na postawienie ich na stole, komodzie czy biurku.
  Są praktyczne, a przy tym fantastycznie ozdobią salon. 

Barwa światła ma znaczenie

Zastanawiając się nad kwestią: jakie oświetlenie do salonu, warto także pomyśleć o barwie światła, która będzie dla nas i naszych domowników najodpowiedniejsza. 

Wyróżniamy 3 rodzaje barw światła:

 1. Ciepłą (żółtą), która ma działanie uspokajające. Idealną do strefy odpoczynku. 
 2. Zimną, genialnie imitującą światło dziennie. Pobudzającą do działania i zachęcającą do pracy. 
 3. Neutralną, nazywaną pośrednią.

Na którą z nich warto się zdecydować? Oczywiście to kwestia indywidualna. Jednak dodam od siebie, że nie musimy wybierać tylko jednej z nich. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie zimnej barwy do centralnego oświetlenie w salonie. Z kolei ciepłej w lampie podłogowej czy stołowej. Jednakże najefektowniej prezentuje się światło w tych samych barwach.

Jakie oświetlenie do salonu wybrać? Odpowiedzi jest wiele. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości salon posiadamy. I oczywiście osobistych preferencji czy chcemy mieć jedno konkretne źródło światła czy zdecydujemy się na kilka lamp. Bez względu na to, co wybierzmy najważniejsze jest kierowanie się funkcjonalnością i stworzeniem atrakcyjnego wnętrza. 

Napisany przez
Więcej od Ewelina Kopeć
Ocetix – pyszne sosy na twój stół
Majonezy i sosy towarzyszą nam na co dzień, zarówno w kuchni domowej,...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *