Meble ekologiczne – po czym je poznać?

meble-ekologiczne-drewniany-stół-i-stołki

Z tego artykułu dowiesz się:

Meble ekologiczne muszą być przede wszystkim wykonane z certyfikowanego drewna FSC®.

Z tego artykułu dowiesz się:

FSC® - w trosce o przyrodę i człowieka

meble-ekologiczne-drewniana-komoda

Meble ekologiczne – po czym poznać? Najważniejsze, aby ich komponenty były wykonane z drewna i posiadały certyfikat FSC®. Zastanawiasz się co on oznacza? Spieszę z odpowiedzią. 

Otóż FSC® jest skrótem od Forest Stewardship Council. To międzynarodowa organizacja non-profi. Jej priorytetowym założeniem jest równowaga w rozwoju gospodarki leśnej. Wybierając produkty oznaczone tym certyfikatem mamy pewność, że pochodzą z terenów zalesionych, które są chronione od nielegalnego użytkowania.

A proces pozyskania drewna w żaden sposób nie wpływa na zaburzenie naturalnej fauny i flory. Ponadto organizacja dba, by nie doszło do nadmiernej eksploatacji tych terenów a równowaga środowiskowa została zachowana. Certyfikat FSC® to tak naprawdę ogromny szacunek do przyrody i człowieka.

Certyfikowane drewno w Polsce

meble-ekologiczne-drewniany-stół-z-gałęzią

Warto wiedzieć, że w Polsce także posiadamy lasy posiadające certyfikat FSC®. Zajmują one przeszło 7 mln ha. W skali wszystkich krajów świata znajdujemy się na piątej pozycji tuż po Kanadzie, Rosji, USA i Szwecji. Możemy być z tego powodu dumni, szczególne jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość tych krajów.
  
Właściciele lasów z symbolem FSC® nie pozyskają tyle materiału co właściciele lasów nieposiadających tego certyfikatu, gdzie nierzadko ma miejsce znaczna eksploatacja środowiska naturalnego. Strategia organizacji FSC® zakłada stałe  monitorowanie zasobów leśnych, co pozwala wyeliminować nieodwracalne zmiany  ekosystemu. A także gwarantuje właścicielom certyfikowanych terenów leśnych korzystne warunki finansowe.

Drewno z lasów FSC® jest jednak droższe od tych bez certyfikatu, gdzie ze względu na najtańszą i całkowitą wycinkę, obszar zostaje bez drzewostanu. Ciężko w nim o nowe efektywne zalesienie. Świeże zasadzenia ulegają często chorobom oraz atakom szkodników, a odbudowa terenu leśnego trwa bardzo długo. 

Zalety mebli ekologicznych

Polskie lasy są w większości pod opieką FSC®, gdzie ich rozwój i eksploatacja są monitorowane i zrównoważone. Znaczna część firm produkuje meble z surowców pochodzących właśnie z tych terenów, dzięki czemu jako klient masz pewność, że przedsiębiorstwa te przyczyniają się do ochrony i zrównoważonej gospodarki terenów leśnych. 

Wątpliwości nie ulega fakt, że meble ekologiczne są po prostu przyjazne środowisku. Ciekawe porady, na co zwrócić uwagę przy wyborze tych mebli znalazłam w artykule “EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA, CZYLI MEBLE Z DREWNA”.

meble-ekologiczne-stolarz

Meble ekologiczne produkuje się wyłącznie z bezpiecznych i naturalnych surowców. Dzięki temu są trwałe i wytrzymałe. Wyróżniają się niepowtarzalnym designem i najwyższą jakością wykonania.

Do ich tworzenia wykorzystywane jest certyfikowane drewno, wyłącznie z ekologicznych upraw. Posiadanie przez nie symbolu FSC® gwarantuje, że jest ono bezpieczne dla naszego zdrowia i rzecz jasna dla przyrody.

Jeżeli natomiast chodzi o pokrycie mebli ekologicznych, tu także zachowana zostaje zasada dbałości o środowisko i człowieka. Zamiast tradycyjnego lakieru używa się jego zamienników np. na bazie wody, żywicy czy wosku pszczelego, które świetnie chronią elementy meblowe przed wilgocią.

Meble ekologiczne są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy dbają o nasze środowisko naturalne. To także doskonały wybór, jeśli zależy Ci na funkcjonalnym umeblowaniu, a przy tym wyróżniającym się oryginalnością i estetyką, które docenią Twoi domownicy, jak i goście.

Napisany przez
Więcej od Ewelina Kopeć
Mokee
Niepowtarzalne akcesoria, dodatki i meble dla dzieci moKee to firma oferująca bardzo...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *