Meble z litego drewna – arcydzieła ręcznie wykonywane

meble z litego drewna biurko i szafka
Meble z litego drewna nadają wnętrzu lekkości. Ogromną wartość mają szczególnie te, które zostały wykonane ręcznie, z dbałością o każdy detal.

Coś ciężka ta twoja komoda, co? Toporna jakaś. A ta ława, przy której od lat przyjmujesz gości i która wchłonęła tyle przeróżnych substancji? Myślę, że czas się z nią pożegnać i pozwolić tym meblom na zasłużony wypoczynek. Nadchodzi nowe!

Z tego artykułu dowiesz się:
jak powstają meble z litego drewna?
jak należy o nie dbać?
jak odnowić meble z litego drewna?

Meble z litego drewna — jakość, nie ilość

meble z litego drewna do salonu szafka rtv, zegar i statyw

Meble z litego drewna tworzone ręcznie to przyjemna alternatywa dla elementów wyposażenia, jakie widujemy w sieciówkach. Przecież wiesz, jak wygląda tamtejsza produkcja. Ciach, ciach — stół. Ciach, ciach — krzesło. Ciach, ciach — szafka. Wszystkie takie same,  nieciekawe, nietrwałe. Sama kiedyś spadłam z takiego krzesełka, które co prawda było niedrogie, ale o solidności nie ma co mówić. Nóżka ułamała się po kilku godzinach od dostawy tego diabelstwa do domu. Nigdy więcej! Tutaj wtrącę, że przed wyborem konkretnych możliwości warto najpierw zaplanować aranżację całego wnętrza. W artykule Jak stworzyć przytulne miejsce dla całej rodziny” podpowiadam, na co zwracać uwagę.

A producent mebli z litego drewna to się cacka. Pieści, głaszcze, chucha i dmucha. I bardzo dobrze! Marzę o tym, żeby ktoś wykonał dla mnie mebel, który przyjedzie szczęśliwy i gotowy na spędzenie ze mną reszty swojego życia. Takie cudeńko jest stworzone z naturalnych materiałów, często z lokalnych rynków. Zostają one poddane obróbce za pomocą specjalnych narzędzi i odpowiednio zabezpieczone wysokogatunkowymi olejami. Często taki specyfik jest nakładany kilkukrotnie, by zapewnić meblowi trwałość.


szafka i stół z litego drewna

Drewniane meble

nadadzą charakteru w każdym wnętrzu


Jak dbać o meble z litego drewna?

meble z litego drewna szafka rtv pod telewizor

Natura kocha naturę, więc pielęgnacja stołów, krzeseł czy szafek powinna się odbywać za pomocą takich właśnie preparatów. Delikatnych, pozbawionych żrących składników. Również meble kuchenne z litego drewna potrzebują odpowiedniej dbałości o powierzchnię. Stawiaj na łagodne środki, najlepiej dedykowane tego typu ręcznym wyrobom. Bez problemu znajdziesz je w sklepach stacjonarnych i internetowych z materiałami budowlanymi.

Zrezygnuj z tak zwanych uniwersalnych preparatów. Kiedyś zamówiłam sobie spodnie w uniwersalnym rozmiarze i zgadnij… Weszłam w nogawkę do połowy łydki 🙂 Więc takim produktom mówimy zdecydowane NIE. Kiedy już kupisz odpowiedni środek do pielęgnacji, nanieś go najpierw na ściereczkę. Meble z litego drewna nie lubią szorstkiego traktowania i bezpośredniego kontaktu z detergentami. Używaj miękkich, przyjemnych tkanin. Ważne, by meble zawsze przecierać zgodnie z kierunkiem usłojenia. Odwdzięczą ci się pięknym blaskiem i gładką powierzchnią. Ciekawe meble (i nie tylko!) czekają w magazynie Home&Life. ”Najnowsze wydanie” na pewno cię zaskoczy ilością niebanalnych pomysłów na wnętrze.

Odnawiamy meble z litego drewna

stół do jadalni z litego drewna

Meble z litego drewna dębowego (chociaż popularny jest również jesion) będą pracować. Bo drewno to sama natura, a jej serce nigdy nie przestaje bić. Dlatego co jakiś czas, najczęściej co kilka lat, warto je odnowić. Możesz zlecić tę czynność fachowcom i zrobić to samodzielnie. Polecam spróbować, bo to genialne doświadczenie i fantastyczna satysfakcja, kiedy podziwia się efekt końcowy. 

Najpierw zastanów się, co chcesz osiągnąć. Do przywrócenia meblom dawnego blasku wystarczy profesjonalna farba, na przykład kredowa, bezbarwny wosk, impregnat, pędzel i papier ścierny. Jednak przed rozpoczęciem renowacji dokładnie oczyść mebel z pyłu i innych zabrudzeń. Żeby nie stworzyć w domu pobojowiska, polecam wynieść stół czy krzesło do ogrodu, na taras czy chociażby do garażu. Bo jeśli w ruch pójdzie nawet szlifierka, to będzie się niosło 🙂

No to malujemy! Po nałożeniu pierwszej warstwy farby wykorzystaj impregnat chroniący drewno przed zniszczeniem. Teraz druga warstwa farby, olej lub bejca w zależności od wymarzonego efektu. Jeśli ręka ci drgnie i wylejesz zbyt dużo preparatu, zbierz go mokrą szmatką. A może masz ochotę na większe urozmaicenie? Bardzo modna stała się żywica wtapiana na przykład w stoły, ale też w inne meble z litego drewna. Przeczytaj o tym w artykule „Drewniane meble z żywicą — na czym polega ich magia?”.


meble z litego drewna w salonie

Bliżej natury

dzięki meblom z litego drewna, które kupisz


Napisany przez
Więcej od Ewelina Kopeć
Donice Ozdobne w nowoczesnym wnętrzu
Donice Ozdobne wyróżniają się produktami o oryginalnych formach, wymiarach i ciekawiej kolorystyce....
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *