Ogrzewanie domu w nowoczesnym stylu

ogrzewanie domu panele słoneczne

Ogrzewanie domu w nowoczesnym stylu opiera się głównie na ekologii. Takie ogrzewanie domu to oszczędność czasu, łatwość obsługi oraz energooszczędność.

Z tego artykułu dowiesz się:

Nowoczesne sposoby ogrzewania w domu

ogrzewanie domu pompa ciepła

Ogrzewanie domu to największy z wydatków w Polsce, który ponosimy przez 7 miesięcy w każdym roku. Wszystko za sprawą naszego położenia geograficznego, znaczących strat ciepła, stale rosnących cen paliwa oraz podstarzałych mechanizmów grzewczych. Dlatego też nowoczesne domy i innowacyjne systemy pozwalają znacznie zminimalizować te roczne wydatki. Aktualnie na rynku dostępne są wciąż kotły klasy 5 zasilane paliwami kopalnianymi, które wyróżniają się niską emisją pyłu, tlenku węgla, gazowych zanieczyszczeń organicznych, a także znaczną sprawnością cieplną, który utrzymuje się na poziomie aż 87%.

techsterowniki_banner

Ogrzewanie domu w nowoczesnym stylu to ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Wyróżniają się niższymi kosztami i niezwykłą łatwością obsługi. Co najważniejsze wykorzystywane są tu jedynie pokłady energii, jaka kumuluje się w powietrzu, wodzie bądź gruncie.

Sposoby na innowacyjne ogrzewanie domu 

panele fotowoltaiczne

Z biegiem lat i zmianą przepisów może okazać się, że używanie węgla przy ogrzewaniu domu przestanie być opłacalne. Wtedy niezbędne będzie skorzystanie z innych rodzajów kotłów niż do tej pory. Jakie opcji mamy do wyboru?

 

 • kotły na biomasę, ze znaczącym poziomem zautomatyzowania dzięki urządzeniom sterującym;
 • kotły na gaz;
 • kotły na olej.

 

Dwa ostatnie są nie co kosztowne, ale w pełni ekologiczne, bezobsługowe oraz posiadające dużą sprawność grzewczą.
Nowoczesne ogrzewanie domu będzie może odbywać się przy pomocy:

 

 1. Kolektorów słonecznych, które są nie tylko ekologiczne, ale i wygodne oraz oszczędne. Już dziś widoczne są na dachach wielu domów. Wykorzystują bezpłatną energię słoneczną do podgrzania wody. Służą też jako wsparcie w ogrzewaniu domu. Moc, jaką uzyskują kolektory, jest proporcjonalna do ich wielkości. Jeśli chodzi o minusy tego rozwiązania, wymienić należy spore koszty na etapie inwestycji oraz uzależnienie od stopnia naświetlenia.
 2. Pomp ciepła – wygodnych, oszczędnych i oczywiście ekologicznych. A przy tym bezpiecznych i posiadających imponująco dużą sprawność cieplną. Nie ma tu potrzeby nabywania opału, gdyż pompy pobierają ciepło z otoczenia, by wykorzystać je przy ogrzewaniu domu. Aktualnie jedyną wagą jest wysoki koszt inwestycji.
 3. Rekuperatorów – wygodnych, znacznie redukujących koszty ogrzewania oraz zapewniających stały dopływ świeżego powietrza. Ponadto zmniejszają straty ciepła związane z wentylacją pomieszczeń. Są nieco kosztowne na etapie inwestycji. O zaletach i wadach rekuperatorów przeczytałam także w artykule “Za i przeciw rekuperacji – wady i zalety systemu.”

Zalety nowoczesnych systemów grzewczych

ogrzewanie domu bezpieczne środowisko

Największe korzyści, jakie wynikają z innowacyjnych sposobów na ogrzewanie domu to:

 

 • niższe koszty ich utrzymania;
 • korzystanie z alternatywnych źródeł, bezpiecznych dla środowiska;
 • możliwość otrzymania wsparcia pod postacią dotacji bądź kredytów preferencyjnych;
 • oszczędność czasu w ich obsłudze w porównaniu do starszych urządzeń;
 • widocznie mniejsze wydatki na pozyskanie energii;
 • wyeliminowane uzależnienie od dostawców paliwa.

Urządzenia sterujące - cenne wsparcie dla ogrzewania domu przyszłości

urządzenie sterujące

W każdym nowoczesnym domu niezbędne są urządzenia sterujące, które sprawiają, że system grzewczy jest opłacalny i nie potrzebuje większej ingerencji z naszej strony. Wszystkie pomieszczenia wymagają innej temperatury. W łazience powinna ona wynosić 23 stopnie Celsjusza, w kuchni 20, w salonie 21 z kolei w sypialni 19. W innowacyjnych domostwach można ustalić ją przy pomocy regulatorów pokojowych. Odpowiednia gospodarka temperaturowa danych przestrzeni pozwala wygenerować spore oszczędności a przy okazji zadbać o przyrodę i środowisko naturalne.

zobacz-katalog

Podczas naszej nieobecności za sterowanie temperaturą odpowiada panel centralny poprzez jej obniżenie. Świetnym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania podłogowego, gdzie także sterownik zajmie się intuicyjną kontrolą temperatury. W czym jeszcze pomoże nam urządzenie sterujące? W ustawieniu harmonogramu, który zapewni komfort cieplny oraz wyższą efektywność mechanizmu grzewczego. Warto wiedzieć, że wyłącznie połączenie sterowników energii odnawialnej oraz systemów grzewczych zagwarantują nam mniejsze zużycie energii, redukcję wydatków i ochronę środowiska.

Ogrzewanie domu w nowoczesnym stylu może odbywać się na kilka sposobów. Przy pomocy kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy rekuperatorów. Wszystkie są ekologiczne i proste w obsłudze. Już niedługo będą najchętniej wybieranymi systemami na główne źródło ciepła. Są nie tylko samowystarczalne, ale przede wszystkim pozyskują energię z otoczenia i nie mają negatywnego wpływu na zasoby Ziemi.

Napisany przez
Więcej od Adrianna Pasternak
Layman
Layman to nasz rodzimy i zarazem czołowy producent mebli modułowych, istniejący w...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *