Przygotuj Sam Steka

Smoker - grillo-wędzarnia
W dobrym wnętrzu w świetnym otoczeniu ogrodu coś dla ducha ze SMOKERA

I .Dobór mięsa na steki

Smoker - surowe steki

  Nie każdy kawałek wołowiny nadaje się na stek, choć steki przyrządza się nie tylko z polędwicy. Najpopularniejsze steki to:

1. New York – wycinany ze środka Rostbefu – to bardzo delikatna i smaczna część tuszy wołowej wykrajana z mięśnia grzbietowego.

2. Filet Mignon – to najbardziej szlachetna część tuszy wołowej; zwany stekiem z polędwicy, bardzo delikatny, kruchy, o wyjątkowej teksturze

3. Rib Eye – to najbardziej popularny stek na świecie, stek z antrykotu. Ma liczne przerosty tłuszczu ( tzw. „marmurek” ), dzięki któremu steki są wyjątkowo soczyste.


Smoker - grillo-wędzarnia

Grillo-wędzarnie

mobilne


Najlepsze mięso na steki- to te kawałki z partii mięśni, które są najmniej używane przez zwierzę w przemieszczaniu się. Najlepszy będzie antrykot, polędwica i rostbef. Mięso na steki musi mieć odpowiednią zawartość tłuszczu minimum 25 %. Powinno mieć ładną marmurkową fakturę, gdyż delikatne białe włókna tłuszczu rozłożone w mięśniach to gwarancja, że wół miał szczęśliwe życie.

II. Przygotowanie i obróbka termiczna steków:

Smoker - stek

Przygotowanie pysznego steka jest proste, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach:

1.Mięso na stek wyjmujemy z lodówki na 2 godziny przed przyrządzeniem, by osiągnęło temperaturę pokojową. W ten sposób będzie nam łatwiej uzyskać upragniony stopień wysmażenia. 

2. Grilla, patelnię czy ruszt zawsze rozgrzewamy do bardzo wysokich temperatur. Wołowina powinna mocno się przysmażyć i zbrązowieć, dzięki czemu uwolni się jej smak i aromat. 


Smoker - grill

Najlepsze grille

do steków są marki


3. W trakcie smażenia nie nakłuwamy mięsa widelcem-  w ten sposób wyciekną z niego soki, a my będziemy później kąsać suchą podeszwę – zapobiegniemy wysuszeniu mięsa

4. Do przewracania mięsa na patelni czy grillu powinniśmy używać jedynie szczypiec kuchennych ( nie ściskać, nie nacinać)

5. Mięso obrabiamy termicznie bardzo krótko – tyle minut z każdej strony ile ma grubości np. (jeżeli ma grubości 2 cm to dwie minuty), następnie zmniejszamy temp do 150° C  i czekamy do czasu osiągnięcia odpowiedniego stopnia wysmażenia. Jeżeli mamy z tym kłopot możemy przełożyć mięso do rozgrzanego do 150° C piekarnika i czekamy jak wyżej tj.  w celu osiągnięcia prawidłowej jakości stopnia wysmażenia.

6. Po zdjęciu z patelni lub wyjęciu steka z piekarnika- odkładamy go na talerzu na bok, aby mięso „odpoczęło”, żeby włókna mięsa się rozluźniły i z naszych steków wypłynęło zbędne osocze. 

7. Na steki możemy położyć łyżkę masła do rozpuszczenia  przyprawiamy solą, pieprzem możemy dodać  ulubione zioła- świeży tymianek czy rozmaryn.

8. Do przyprawiania steków najlepiej używać soli w płatkach (mogą być smakowe) i pieprzu grubo mielonego lub młotkowanego. Jeżeli nie mamy soli w płatkach możemy stosować sól gruboziarnistą ( lecz nie za grubą) Prawidłowym jest przyprawianie steka bezpośrednio przed obróbką termiczną  jak również po obróbce termicznej.

8. Steki zawsze kroimy w poprzek włókien specjalnym nożem –  ułatwi nam to przegryzanie.

III. Stopnie wysmażenia mięsa:

Smoker - stek

1.Blue – to właściwie tylko położenie filetu na ruszt czy patelnie, „zamknięcie włókien z dwóch stron. Temperatura mięsa w środku ma wynosić powyżej 45°C ale nie przekroczyć 47°C. Mięso w środku jest surowe, a po naciśnięciu palcem- na powierzchni powinien pokazać się „ efekt blue” tzn. mięso przybierze delikatnie błękitną barwę -trwa to zaledwie ułamek sekundy, tuż po zdjęciu mięsa z rusztu, patelni.

2. Medium Rare – wysmażone mięso jeszcze nie różowieje w środku i ma temp. 50°- 52°C, po naciśnięciu wypływa krew.

3. Medium  – mięso różowieje w środku i ma temp 60°C,  po naciśnięciu nie wypływa z niego krew.

4. Medium Well Done –  we wnętrzu mięsa zostaje przekroczona temp ścinania białka, ponad 65°-70° C

5. Well Done – ścięte, wysmażone mięso. Temperatura wewnątrz steku wynosi ponad 73°C. Bardzo trudno utrzymać soczystość mięsa. W dobrych restauracjach na świecie szef kuchni zaznacza, że przy zamówieniach well done nie odpowiada za jakość.

Marcin Piotrowski

Smoker - Marcin Piotrowski

Podróżnik, Kucharz, Pedagog, Pasjonat dobrego Grilla i Barbecue

                                          „Grill Natury Smak

  • Zdobywca złotego i srebrnego medalu na Mistrzostwach Europy BBQ w Estoni w 2004 roku.
  • W 2019 r. uczestnik edycji programu Top Chef w telewizji Polsat
  • Od 2007 r występował we wszystkich programach „Smaczne GO”, „No problem”, w Polsacie w Piekielnej Kuchni ( Hells Kitchen.)
  • Od 11 lat przygotowuje oficjalne przyjęcia w statusie „Hi level” w polskich placówkach dyplomatycznych i rezydencjach na całym Świecie.

Dane kontaktowe:

Cons- Med Sp. z o. o.

81-436 Gdynia, ul. Narutowicza 42/1

Tel. +48 607-221-623

e-mail: lk.smoker@gmail.com

www.smoker.com.pl

Lato nadciąga wielkimi krokami i już za chwilę ruszą rodzinne spotkania, wesela i inne imprezy pod chmurką. Przepis na stek już masz. 🙂 Pomyśl o tym już teraz i przygotuj siebie lub swój biznes na wielkie grillowanie ze Smokerem. Pełną ofertę znajdziesz TUTAJ.

Po pysznym posiłku dobrze jest odpocząć. TUTAJ napisałam o tym jak urządzić nasz taras lub balkon, aby cieszył oko. 🙂

Napisany przez
Więcej od Ewelina Kopeć
Sasko
Producent drążków do zasłon prysznicowych Łazienka, niezależnie od jej wielkości, to przestrzeń, która powinna łączyć...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *