Wysokie donice — jakie kwiaty w nich sadzić?

Wysokie donice pozwalają wprowadzić rośliny na balkon, taras, do salonu, a nawet biura. Nadają się do gatunków jednorocznych i wieloletnich. Jakie kwiaty najlepiej w nich sadzić? 

Wysokie donice - numerem jeden wśród osłonek

Wysokie donice nie bez powodu są hitem aranżacyjnym ostatnich sezonów zarówno przestrzeni na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wynika to z zalet, jakie posiadają. 

Pierwszą z nich jest możliwość zasadzenia kwiatów z mocno rozbudowanym systemem korzeni, czyli takich, które są stanowczo za duże na standardowe osłonki. Dzięki temu rośliny czują się swobodnie i nie obumierają, jak w zbyt ciasnej doniczce. 

Kolejną jest efektowne zaaranżowanie przestrzeni domu, biura, ogrodu, tarasu czy balkonu. Wysokie donice przyciągają uwagę, kiedy zostaną obsadzone ciekawymi kwiatami. Dzięki wielokolorowym osłonkom o różnych kształtach dostępnych na rynku można stworzyć naprawdę imponujące kompozycje. 

Ponadto dzięki wysokim donicom można odgrodzić nieatrakcyjne przestrzenie. Wystarczy przy tym pamiętać, by kwiaty miały zapewnioną odpowiednią ilość światła i dobre warunki bytowe. 

Dziś dowiesz się:

Kwiaty do salonu, biura, powierzchni wewnętrznych

Zastanawiasz się, jakie kwiaty w wysokich donicach sprawdzą się w Twoim salonie czy rozległym biurze? Kilka lat temu prym wiodły palmy. Obecnie oprócz nich dużą popularnością cieszą się gatunki, które w krótkim czasie osiągają naprawdę słuszne rozmiary. Jeden czy dwa takie okazy w wysokiej donicy genialne udekorują wnętrze, a dobrze przemyślana kompozycja roślin stworzy niesamowity, indywidualny klimat. 

Do wewnętrznych pomieszczeń świetnie wpasują się wysokie donice z takimi kwiatami, jak:

  • Sagowiec. Zazwyczaj dostępny w sprzedaży jako okaz ok. 1 m wysokości. Oczywiście trafiają się także większe. Kwiat rośnie wolno, wymaga dobrego, całkowitego oświetlenia, obfitego podlewania, ale po uprzednim wyschnięciu podłoża;

  • Figowiec, kolejny z gatunków, który osiąga znaczne rozmiary i fantastycznie prezentuje się w wysokich donicach. Może mieć duże, małe bądź drobne liście, w zależności od odmiany. Wygląda jak drzewko i osiąga nawet 2-3 m wysokości. Kocha dużą ilość rozproszonego światła i temperaturę pomiędzy 18 a 24 st. C.;

  • Juka, którą charakteryzują pióropusze złożone ze sztywnych liści. Potrafi osiągać do 2 m wysokości. Lubi światło, temperaturę ok. 20 st. C oraz wilgotne podłoże, ale bez zbędnego zalewania.

Jakie kwiaty do ogrodu, na balkon i taras? 

W wysokich donicach w przestrzeniach zewnętrznych doskonale prezentują się:

  • trawy ozdobne, ze względu na swoją niepowtarzalną urodę. Nie są wymagające w pielęgnacji a przy tym odporne na choroby. Rosną dość szybko, a niektóre gatunki potrafią osiągać naprawdę spore wysokości nawet do trzech metrów. Fantastycznie wyglądają w pojedynczych wysokich donicach na balkonie czy tarasie. Część traw pochodzi z gatunków zimozielonych, które wyglądają doskonale cały okrągły rok jak np. kostrzewa sina. Jeżeli na zimę nie zetniemy jej łodyg, to wystając spod śniegu, będą tworzyć niepowtarzalne kompozycje;

  • róże, które świetnie czują się w wysokich donicach. Jest im w nich swobodnie pomimo rozległego systemu korzeniowego;

  • kwiaty ozdobne, jak bratki, petunie lub begonie. Nie wymagają głębokiego ukorzenienia, ale pomimo to idealnie wyglądają w wysokich donicach, jednocześnie tworząc z osłonką miłą dla oka kompozycję. Pelargonie ze zwisającymi pędami także doskonale się odnajdą w dużych pojemnikach. 

Wysokie donice to doskonałe rozwiązanie zarówno do domowych, biurowych, jak i zewnętrznych przestrzeni. Tworzą idealną podstawę i środowisko dla kwiatów a przy tym pełnią rolę dekoracyjną.  

Napisany przez
Więcej od Ewelina Kopeć
Porcelana z niebieskim wzorem — klasyka w nowoczesnym wydaniu
Porcelana z niebieskim wzorem, to najpiękniejsza ozdoba stołu podczas każdego spotkania. Zachwyca...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!