Czy warto inwestować w system smart home?

smart home kobieta w musztardowej koszuli

System smart home od niedawna zyskuje na popularności. Mówi się, że ułatwia on życie. Czy jest to prawdą? Zobacz, ile to wszystko kosztuje i czy jest warte swojej ceny.

Z tego artykułu dowiesz się:

Smart home — jak zacząć?

smart home kobieta w koszuli patrząca na lampę

Idąc do sklepu na półkach przewijają się setki produktów określane jako “smart”. Czy zakup jednego, a nawet kilku sprawia, że nasz dom staje się “smart home”? Otóż nie. System smart home to system skomunikowanych ze sobą sprzętów (klimatyzacja, rolety, oświetlenie, multimedia, AGD itp.).

 

Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o systemie smart home jest etap projektowania domu. Powala to na zachowanie ergonomii i optymalizacji, a przede wszystkim oszczędności pieniędzy. Im późniejsza decyzja, tym większe koszty. Czy oznacza to, że nie można zainstalować systemu smart home w już wybudowanych budynkach? Oczywiście, że można, jednak z pewnymi ograniczeniami. Bardzo często niezbędne będzie skuwanie ścian oraz instalacja nowych przewodów.

zobacz-katalog

Jeśli nie masz możliwości, aby dokonać ponownego remontu oraz podłączenia się do istniejącego już okablowania pozostaje Ci jeszcze jedna opcja. W tym wypadku warto skorzystać z urządzeń zasilanych bateriami. Niestety system smart zależny od ciągłego wymieniania akumulatorków może okazać się bardzo kosztowny. Generalny remont może okazać się najbardziej opłacalny. Więcej o remoncie mieszkania pod system smart przeczytasz w artykule: „Smart Home – 5 najczęściej zadawanych pytań”, z którego sama dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Wybierz system smart home dostosowany do swoich potrzeb

smart home panel sterujący na ścianie

Na rynku dostępnych jest wiele różnych firm oferujących nam system smart home. Do najpopularniejszych należą Loxone, Fibaro, Netatmo, Somfy i KNX. Odpowiedź na pytanie “Jaki system smart home jest najlepszy” nie jest jednak oczywista. W tym wypadku nie możemy powiedzieć “Wybierz KNX. On jest najlepszy.” Dlaczego? Tak naprawdę ile ludzi tyle opinii, jednak w rzeczywistości wszystkie te systemy nie różnią się od siebie. Nie istnieje jeden uniwersalny system smart home, który mogę Ci polecić. W tym przypadku powinieneś skupić się na swoich potrzebach i dostosować wybór idealny dla siebie.

 

Pamiętaj, że to na co należy zwrócić uwagę przy zakupie to możliwości i funkcjonalność. Wart jest zwrócić się o pomoc, do ekspedienta, który opowie Ci dokładnie o każdym z systemów smart.

System smart home – czy warto inwestować?

smart home kobieta z mężczyzną w kuchni

Po co tak naprawdę inwestować w system smart home? Czy jest to wymysł dzisiejszych czasów dla leniwych? Tak naprawdę opinię możesz wyrobić sobie tylko sam. Założeniem systemu smart home jest ułatwienie codziennego życia. Jest to swego rodzaju opcja dla leniuszków, gdyż daje on ogromną wygodę. Nie musimy wstawać i wykonywać każdej czynności po kolei, a jedynie sterować z dowolnego miejsca zdalnie.

zobacz-katalog

No, ale czy ta wygoda warta jest swojej ceny? Ile tak naprawdę to wszystko kosztuje? Nie ma jednej ściśle określonej ceny, której muszą trzymać się producenci. Ceny rozciągają się od bardzo niskich do bardzo wysokich. To, ile zapłacimy za system smart home, zależy tak naprawdę tylko od nas i naszych potrzeb. Na rynku dostępnych jest mnóstwo systemów oferujących przeróżne możliwości, dlatego najlepszą opcją na sprawdzenie kosztów, jakie musimy ponieść, jest bezpośredni kontakt z firmami, które na podstawie swojego doświadczenia będą w stanie określić wstępny kosztorys, a przy okazji także podzielić się dobrą radą.

 

System smart home coraz śmielej wkracza na półki sklepowe. Nie warto jednak się ich bać. Jest to nie tylko świetne rozwiązanie dla leniuszków, ale także dla zabieganych lu po prostu lubiących wygodę.

Napisany przez
Więcej od HomeandLife
Nowoczesne pomieszczenie gospodarcze z Hettich!
Pomieszczenie gospodarcze zaczyna wypierać tradycyjne piwnice. Dzisiaj to miejsce ma być nie...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *