Panele frezowane – nowy trend w dekoracji wnętrz
Niebywałe jest to, że w tak niewielkim elemencie dekoracyjnym, jakim są panele frezowane, mieści się tyle właściwości. Dzięki fakturze drewna ocieplają wnętrze, a za sprawą czarnych, geometrycznych linii, czyli rowków, nadają mu charakteru. No właśnie, dzisiaj zgłębimy, co jeszcze kryje się za tymi wgłębieniami.
Frezowanie to technika obróbki drewna, metali lub tworzyw sztucznych, za pomocą której tworzy się w płaszczyznach różnego rodzaju rowki, wcięcia czy wgłębienia. Polega na skrawaniu wierzchniej warstwy powierzchni, aż do uzyskania zamierzonego efektu.
Początkowo materiał obrabiano ręcznie, potem (na początku XIX wieku) powstały specjalne maszyny – frezarki, a teraz całość wykonują maszyny CNC, w których programuje się wzory, a one z niezwykłą precyzją przenoszą je na powierzchnię.
Z elementami frezowanymi spotykamy się na każdym kroku, chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są nimi np. śruby czy inne detale konstrukcyjne. Tego typu frezowanie można nazwać użytkowym. My skupimy się jednak na dekoracyjnych właściwościach frezu. W tej dziedzinie króluje drewno i meble, bo to właśnie z nimi najczęściej kojarzy nam się frezowanie. Dzięki tej technice możemy podziwiać pięknie zdobione fronty szafek jak np. w kuchniach w stylu angielskim.
A gdyby tak pójść o krok dalej?
W kwestii dekoracji wnętrz od wielu lat niezastąpione są panele ścienne. Frezowanie daje nieograniczone możliwości w tworzeniu dla nich nowej oprawy. Użycie paneli dekoracyjnych nie bez powodu jest popularne wśród hoteli czy salonów urody – przyciągają one uwagę, dają pomieszczeniu nutkę luksusu i sprawiają, że staje się niebanalne.
Panele frezowane Fllow wykonane są z płyty MDF, barwionej w masie na kolor czarny oraz naturalnego forniru dębowego.
Wcięcia, czyli czarne pasy kontrastujące z powierzchnią jasnego dębu dają mocny efekt, który sprawia, że wnętrze przestaje być nudne. Natomiast faktura drewna ociepla pomieszczenie i dodaje mu przytulności. Frezowane linie w panelach Fllow są proste, skośne lub o wzorze jodełki. Ich zróżnicowane kierunki pozwalają tworzyć własne kompozycje – statyczne lub dynamiczne, zamknięte lub otwarte – nadając pomieszczeniom indywidualnego charakteru.
Dla kogo zatem są panele frezowane i do jakich wnętrz pasują? Chciałoby się odpowiedzieć, że do wszystkich. Bowiem efekt finalny, a zarazem styl, jaki uzyskamy, zależy od wybranego wzoru.
Dla osób ceniących klasykę polecamy panele o wymiarach 90×30 cm z pionowymi pasami. Odnajdą się one także we wnętrzach nowoczesnych i skandynawskich. Natomiast fani geometrycznych wzorów zachwycą się możliwościami kompozycyjnymi, które dają panele „Skosy” lub „Geometric” 40×40 cm. Te będą doskonałym dopełnieniem stylu loftowego, eklektycznego czy art déco.
Odpowiednio dobrany wzór może także sprawić, że pokój wizualnie będzie wydawał się wyższy lub większy.
Jak je zamontować?
Tutaj nie ma filozofii, wystarczy klej montażowy. Jeśli potrzebujesz je dociąć, łatwo zrobisz to za pomocą podstawowych narzędzi ręcznych. To znaczy, że ich montaż jest po prostu tani i szybki.
Dylematów może przysporzyć jednak wybór miejsca, bo paneli możemy użyć wszędzie tam, gdzie nie ma nadmiernej wilgoci. Wszędzie, to znaczy, że mogą stać się stylowym zagłówkiem lub niecodziennym „obrazem”, możemy udekorować nimi całą ścianę od podłogi do sufitu lub tylko jej część, np. róg. Szukamy pomysłu na ścianę za telewizorem? Nie ma problemu. Chcemy, aby ścianka działowa miała niesztampowy look? Jak najbardziej! Ponadto panelami frezowanymi Fllow możemy zdobić wyspy kuchenne, wnęki, a nawet meble, bo mają one zaledwie 11 mm grubości.
Nie koniec zalet
Panele dzięki swoim nierównościom i strukturze 3D pochłaniają dźwięki i poprawiają akustykę pomieszczenia. Mogą posłużyć także jako dodatkowa izolacja przy cienkich ścianach. Są także idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy ukryć nierówności lub różnego rodzaju instalacje. No i na koniec – w miejscach, które często się brudzą, fornir łatwiej jest utrzymać w czystości niż ścianę pokrytą farbą. Panele szybko i bez problemu wyczyścisz z kurzu i zabrudzeń za pomocą miotełki do kurzu, odkurzacza lub mikrofibrowej szmatki.
To jak? Namówiliśmy Cię na odmianę wnętrza panelami frezowanymi?