Ekologiczne wnętrze w 4 krokach

panele podłogowe
Segregacja odpadów, kupowanie bio produktów, rezygnacja z samochodu na rzecz roweru – każdego dnia swoimi dobrymi nawykami mamy szansę pozytywnie wpływać na stan środowiska naturalnego. A czy nasze wnętrza też mogą być eko? Zdecydowanie tak. Co więcej, taka aranżacja będzie cieszyć oryginalnością i poprawi nasze samopoczucie.

Jako społeczeństwo coraz bardziej świadome ekologicznie, większą uwagę zwracamy na to, co kupujemy. Dotyczy to również budowy domów i wykańczania wnętrz. Sprawdzamy, jakie parametry mają produkty, z jakich materiałów zostały wykonane i ile wynosi ich gwarancja. Choć wybór artykułów przyjaznych środowisku może okazać się czasochłonny, to wiemy, że w ten sposób dbamy o przyrodę i własne zdrowie – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Ekologiczne wnętrze – naturalne materiały

panele podłogowe

Wnętrze w stylu eko bazuje na naturalnych materiałach – są łatwe do przetworzenia i nie szkodzą środowisku. Wybierajmy meble wykonane z drewna, które dodatkowo nadadzą przestrzeni elegancki wygląd. Możemy sięgać też po fotele rattanowe (szczególnie dobrze sprawdzą się na balkonie lub w ogrodzie). Pamiętajmy również o dodatkach – aranżację dopełnią bambusowe rolety, jutowe dywaniki, wiklinowe kosze i kamionkowe wazony. Z kolei sztuczne tekstylia zastąpmy lnem i bawełną. Kropką nad i będą oczywiście rośliny. Nie tylko upiększą wystrój, ale i nawilżą powietrze oraz oczyszczą je z toksyn – te cele świetnie zrealizują np. bluszcz pospolity, aloes i skrzydłokwiat.

Odnawianie starych przedmiotów

panele podłogowe

Ekologiczne wnętrze rozumiane jest również jako rezygnacja z ciągłego kupowania nowych elementów wyposażenia. Zanim wyrzucimy uszkodzony przedmiot na śmietnik, podejmijmy próbę jego naprawy. Co więcej, wiekowe, nadgryzione zębem czasu meble i dodatki mogą zyskać dawną świetność, wprowadzając do wnętrza wyjątkowy klimat. Ich odnowienie może nie być najłatwiejsze, ale efekt końcowy z pewnością jest tego wart.


panele podłogowe i ścienne

Idealne panele

do Twojego domu


Starajmy się też działać wyprzedzająco. Panele podłogowe kupujmy z zapasem i niewykorzystane elementy przechowujmy np. w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli pojedynczy panel ulegnie uszkodzeniu, a wybrana kolekcja została już wycofana przez producenta, wystarczy, że wymienimy pojedynczy element zamiast od nowa wykańczać całą podłogę.

Wybieranie trwałych produktów

panele podłogowe i meble z recyklingu

Ekologiczne wnętrze to takie, które służy nam na lata. By jak najrzadziej wprowadzać duże zmiany aranżacyjne, stawiajmy na materiały o wysokiej wytrzymałości, takie jak kamień, cegła czy metal. Również inne produkty mogą być dobrym wyborem, jeśli posiadają długą gwarancję i nie szkodzą środowisku.
– W RuckZuck oferujemy kilkadziesiąt modeli wodoodpornych paneli laminowanych o ekologicznym charakterze. Do ich produkcji wykorzystywane są surowce tylko ze sprawdzonych i kontrolowanych źródeł. Wszystkie posiadają bardzo niską emisję formaldehydu oznaczoną jako klasa A+. Są przyjazne środowisku i tworzą we wnętrzu zdrowy klimat, co potwierdza uzyskany certyfikat Blue Angel. Ich gwarancja w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 25 lat. Tak długie użytkowanie jest możliwie dzięki świetnym parametrom technicznym. Domownicy mogą być więc spokojni o trwałość podłogi przez długi czas – dodaje Katarzyna Śliwińska.


panele podłogowe

Piękne panele,

które zostaną z Tobą na lata


Recyklingowe dekoracje

panele podłogowe i meble z recyklingu

Uzupełnieniem eko-aranżacji mogą stać się dekoracje wykonane z elementów uważanych za… odpady. Słoik w prosty sposób zamienimy na wazon lub świecznik (wystarczy ozdobić go wstążkami i koralikami), a ze skrzynki po owocach wykonamy kwietnik (wyściełając go najpierw folią i umieszczając wewnątrz ziemię). Drugie życie z powodzeniem nadamy też większym przedmiotom. Szpula będzie idealnym materiałem na stolik, z drewnianych palet zrobimy stelaż łóżka, a stara drabina może posłużyć jako regał na książki (wystarczy dorobić do szczebli półki).

Pełną ofertę znajdziesz na stronie producenta – RuckZuck.

Do naszego eko wnętrza idealnie sprawdzi się naturalny stolik kawowy, wykonany z pnia drzewa. Znajdziesz taki w moim artykule, o TUTAJ. 🙂

Napisany przez
Więcej od Ewelina Kopeć
Listwy przypodłogowe białe – dlaczego warto je wybrać?
Nieważne czy na podłodze położysz panele, parkiet czy wykładzinę. W każdym przypadku...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *