Jak wybrać kolor mebli: wszystko, co musisz wiedzieć

jak wybrać kolor mebli żółta kanapa

Urządzasz nowe mieszkanie lub przerabiasz swój dom? Niezależnie od przypadku, wybór koloru i designu mebli dokładnie takich, jakie sobie wyobrażasz, może być trudnym zadaniem. Istotnym aspektem tego procesu jest koordynacja kolorów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dobierać kolory mebli oraz łączyć je z różnymi odcieniami i paletami kolorów, czytaj dalej!

Patrząc na swój dom jak na pustą planszę, trudno jest określić, jakich mebli będziesz potrzebować, a co ważniejsze, jakiego koloru! Możesz zacząć zastanawiać się, od czego zacząć? Sofa? Farba? Grafika? Chociaż wszystkie te kwestie są ważne do rozważenia, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo i pewnie podczas wyboru odpowiedniego koloru mebli. Zanim zaczniesz wybierać, warto zastanowić się nad kolorystyką całego domu. Urządzanie mieszkania powinno być zabawą i sprawiać przyjemność. Twój dom powinien reprezentować Ciebie i to, co lubisz, więc nie bój się zabłysnąć w swoich wnętrzach.

Co pierwsze - meble czy farba?

jak wybrać kolor mebli niebieska kanapa

Farba czy meble, co jest ważniejsze? Jeśli mówimy o dekorowaniu, prawdopodobnie masz pomysł na to, co lubisz. Być może zapisałeś inspiracje na Pintereście lub zrobiłeś zdjęcia typów mebli, które chcesz. Zwykle ludzie zaczynają od wyboru koloru ścian. Ale jesteśmy tutaj, aby powiedzieć, że powinieneś zacząć od wybrania koloru mebli.

 

Jeśli nie malujesz każdego pokoju na biało lub w jakiejś formie złamanej bieli, sugerujemy zacząć w pierwszej kolejności od wyboru mebli. Jak wspomniano, Twoja przestrzeń życiowa powinna być reprezentacją Ciebie i Twojej osobistej estetyki. Wybór ważnych przedmiotów, takich jak sofa, łóżko, stolik kawowy, dywan lub grafika, może w rzeczywistości pomóc w podjęciu decyzji i umożliwić wybór bardziej naturalnego koloru ścian. Być może zdecydujesz się na wzory – włączenie wzorów do mebli to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy łączeniu kolorów. Ponieważ meble są tym, co sprawia, że ​​pomieszczenie jest wyjątkowe, zapewne chcesz mieć pewność, że wybierzesz kolor ściany, który będzie do niego pasował, a nie odwrotnie.

jak wybrać kolor mebli szara kanapa

Narożnik Anton

połączenie funkcjonalności z jakością

Urządzasz swoje domowe biuro? Zacznij od wyboru kolorów biurka i fotela. Przerabiasz sypialnię? Idź do sklepu meblowego, mając na uwadze kolor mebli pokojowych zamiast ścian. Dopiero po wybraniu biurka, sofy, kompletu prześcieradeł, poszewki na poduszkę, poduszek i wszystkiego, czego potrzebujesz, wybierzesz najbardziej odpowiedni kolor ścian. Dotyczy to każdego koloru, może z wyjątkiem białego. W ten naturalny sposób nadajesz ton pomieszczeniu, budując paletę. Na przykład możesz dopasować biurko w jasnym kolorze do neutralnej ściany. Należy pamiętać, że meble występują w ograniczonej gamie kolorystycznej, a kolory farb do malowania mają coraz większy wachlarz barw.

Kolor mebli to często nawiązanie do osobistych wspomnień

jak wybrać kolor mebli czerwona kanapa

Po pierwsze, ważne jest, aby zastanowić się, jak kolor wpływa na samopoczucie. Chociaż istnieją pewne naukowe korelacje (takie jak żółty, który sprawia, że ​​czujesz się pozytywnie, pełen nadziei lub niebieski, który sprawia, że ​​czujesz się spokojny), istnieją również te osobiste. Może w dzieciństwie pokochałeś turkusową łazienkę swoich dziadków. Albo mieszkanie twojego pierwszego chłopaka było pomalowane na liliowy, ale dziwnie pachniało, więc liliowy jest już na przegranej pozycji. Bez względu na to, jakie masz osobiste skojarzenia z kolorem, będą one miały wpływ na odcienie, które chcesz w swoim domu. Wygoda osobista powinna zawsze przebijać trendy: tworząc krótką listę swoich ulubionych elementów, upewnij się, że wybierasz konkretny kolor, który lubisz czy też wiesz, że to będzie świetna, długoterminowa inwestycja.

Szafa pełna inspiracji

Jeśli naprawdę starasz się zidentyfikować swój domowy styl, weź kilka wskazówek ze swojej szafy. Do jakich kolorów skłaniasz się na co dzień? Czy jesteś żądną przygód kolorową podróżniczką czy spokojną domatorką? Weź te wskazówki do serca, zastanawiając się, jaki kolor mebli wybrać.

Kolor podłogi

Kolor podłogi ma duży wpływ na wybór odpowiednich barw mebli. Jeśli rozważasz potencjalną sofę stojącą na podłodze, to czy będzie unosić się na morzu ciemnej drewnianej podłogi lub dywanu, czy też wtopi się w nią i zniknie? Ponieważ sofy albo narożniki są dużymi meblami, a większość tkanin pochłania światło, mogą znacznie zaciemnić pomieszczenie. Jeśli postawisz ciemną sofę na ciemnej podłodze, będzie ona znikać w pokoju. Jeśli jednak chcesz takiego rozwiązania, to postaraj się, aby sofa była bardziej widoczna. Ciemny mebel wypoczynkowy z metalowymi lub jasnymi nogami może stworzyć wizualną przestrzeń między nim a podłogą. Zastosowanie jaśniejszego dywanika pod przodem sofy może oddzielić ciemne kolory i sprawić, że kolor sofy będzie bardziej wyrazisty. Stolik kawowy z jasnego drewna lub metalu może również pomóc w zdefiniowaniu sofy od podłogi.

Narożnik Bonito

najwyższa wygoda w zasięgu ręki

Tkaniny easy clean

Największym wyzwaniem dla mebli jest plamienie i zużycie. Zanim wybierzesz biały lub jasny narożnik, zastanów się, w jaki sposób pomieszczenie jest teraz wykorzystywane, a nie jak masz nadzieję, że będzie wykorzystywane. Prawdopodobnie nie chciałbyś stawiać białej kanapy w swoim salonie bez poważnego przeszkolenia. Jeśli twój pies uwielbia leżeć na kanapie i jeśli twoja sofa będzie używana przez dzieci i zwierzęta, a nadal podoba ci się pomysł na jasny mebel, to pamiętaj, że na rynku mebli tapicerowanych pojawiły się tkaniny easy clean. Łatwo się je czyści i z pewnością pozostaną w dobrej kondycji na dłużej. 

Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu

Czy przy doborze koloru mebli warto rozważyć oświetlenie? Oświetlenie jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kolorów mebli w domu. Światło zarówno odbija, jak i odchyla kolor oraz zmienia się nieustannie w ciągu dnia. Najprawdziwsze kolory w pomieszczeniu będą widoczne w godzinach szczytu światła dziennego, jednak odcienie będą się zmieniać nie tylko w zależności od pory dnia, ale także pogody i pór roku. Upewnij się, że testujesz próbki farb, tkanin i dywanów w pomieszczeniu, a w skrajnych przypadkach dokładnie w miejscu w pomieszczeniu, w którym będą używane, aby upewnić się, że jesteś zadowolony z kolorów przez cały czas.

 

Decydując się na kolor mebli, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest poleganie na własnym stylu i estetyce, czerpanie inspiracji z otoczenia, nieustanne uwzględnianie światła i wreszcie, co nie mniej ważne, aby dobrze się przy tym bawić!

 

 

Materiał przygotowany przez ELTAP, producenta mebli tapicerowanych.

 

Napisany przez
Więcej od HomeandLife
Holyart
Jesteśmy zespołem ludzi realnych z jasnym i prostym przesłaniem: oferujemy najlepszą obsługę.
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *