Nowoczesne elewacje drewniane. Co wybrać?

nowoczesne elewacje drewniane zielona elewacja

Nowoczesne elewacje drewniane coraz częściej widuje się na budynkach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Są po prostu ładne i nadają ciepła każdego domu. Czy takie rozwiązanie wymaga szczególnego traktowania? Zobacz, jak konserwować drewno oraz jakie zalety niosą za sobą nowoczesne elewacje drewniane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie elementy elewacji mogą być z drewna?
  • Jak konserwować nowoczesne elewacje drewniane?
  • Czy imitacja może zastąpić prawdziwe drewno?

Nowoczesne elewacje drewniane – jakie elementy mogą być wykonane z drewna?

nowoczesne elewacje drewniane zółta ściana

Elewacja drewniana kojarzyć nam się może z tradycyjnym małym, górskim domkiem. Zapominamy jednak, że nowoczesne elewacje drewniane świetnie wpasują się także w konstrukcje nowoczesnych domów okładanych drewnem w konkretnych fragmentach.

Drewniana elewacja kojarzy nam się z ciepłem i bezpieczeństwem. Widać drewniany domek wyobrażamy sobie rodzinny wieczór przy kominku z różnymi grami i zabawami. Domek z cegieł nie jest w stanie dać nam takiego efektu.

zobacz-katalog

Nowoczesne elewacje drewniane to także ciekawy dodatek do kamieni lub cegieł. Połączenie tych materiałów możemy osiągnąć ekstrawagancji i oryginalny efekt wizualny.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzai desek. To jakie wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Naturalne drewno to symbol ciepła i rodzinnej atmosfery. Deski kompozytowe dodają elementu egzotyki, a elewacje z paneli włóknocementowych są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Pamiętaj jednak, że najlepsze nowoczesne elewacje drewniane pochodzą z zaufanego źródła. Warto jest postawić na ekologię i wybierać firmy produkujące deski w sposób ekologiczny, czyli z recyklingu. W ten sposób możemy zyskać niespotykany design i unikalność, przy jednoczesnym dbaniu o naszą planetę.

Pamiętaj o odpowiedniej konserwacji

nowoczesne elewacje drewniane czerwona elewacja

Naturalne drewno jest piękne, jednak wymaga odpowiedniej konserwacji, aby cieszyć się nim przez długie lata. Nowoczesne elewacje drewniane powinniśmy raz na 5 lat dokonywać impregnacji drewna. Zabezpieczy to deski przed warunkami atmosferycznymi. Do wykonania takiego zabiegu niezbędne są specjalistyczne impregnaty wnikające w strukturę desek. Najlepiej zaopatrzyć się w taki środek przy zakupie elewacji. Zyskamy pewność, że środek będzie odpowiedni do naszych desek.

Jednym z ciekawych rozwiązań zabezpieczenia drewnianej elewacji może być także ich malowanie. Niestety może okazać się, że nie wszystkim przypadnie on do gustu, gdyż w ten sposób drewno straci swój urok. Do wykonania takiego zabiegu niezbędna jest specjalna farba, która wytworzy na powierzchni płyt szczelną warstwę, dzięki której wilgoć, wiatr, mróz, czy nawet promienie UV nie przedostaną się do środka. Farba utrudni także rozwój różnego rodzaju wykwitów takich jak mech.

zobacz-katalog

Alternatywnym rozwiązaniem dla specjalistycznych farb jest lakierowanie. Nowoczesne elewacje drewniane nie stracą swojego uroku, a bezbarwny lakier będzie działała w taki sam sposób jak farba. Takie rozwiązanie ma jednak jedną, bardzo ważną wadę. Zabieg nie jest długotrwały. Czynność lakierowania powinno ponawiać się co około 2 lata. W innym przypadku deski będą nadawały się do wyrzucenia. To jak przeprowadzić taką konserwację znajdziesz w artykule: “Elewacja drewniana: zalety i wady, koszt, montaż krok po kroku”, z którego sama dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Imitacja drewna – dobry czy zły zamiennik?

nowoczesne elewacje drewniane zółta elewacja

Nowoczesne elewacje drewniane są niezmiernie piękne, jednak wymagają dużej ilości pracy. Częsta konserwacja może okazać się kłopotliwa. Jednak nie ma drogi bez wyjścia. Z pomocą może przyjść nam teraz imitacja drewna. Płyty kompozytowe do złudzenia mogą przypominać prawdziwe drewno. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, o różnych kształtach, fakturach i wykonanych różnych materiałów. Ich niewątpliwym atutem jest trwałość. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, pleśnie i promienie słoneczne, dlatego właśnie nie wymagają konserwacji. Z pewnością będą one służyły Ci przez długie lata.

Nowoczesne elewacje drewniane to ciekawe rozwiązanie nie tylko w małych górskich domkach, ale także w ekstrawaganckich willach. To gdzie będą one umieszczone, zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Jest to na pewno ekologiczne rozwiązanie, które ociepli każdy dom.

Napisany przez
Więcej od Adrianna Pasternak
Smoker
Smoker to nasza rodzina marka istniejąca na rynku od 2000 roku, oferująca...
Czytaj więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *